APA Washington Board


Executive Board

President Rick Sepler, AICP City of Bellingham
(360) 778-8300
[email protected]
Vice President Elizabeth Chamberlain City of Walla Walla
(509) 524-4735
[email protected]
Past - President  Paula Reeves, AICP CTP (360) 236-3357
[email protected]
Secretary Nikole Coleman City of Poulsbo
(360) 458-8408
[email protected]
Treasurer Al Torrico City of Seatac Planning
(206) 973-4830
[email protected]
Columbia Section Ardele Steele, AICP, CFM City of Zillah
(509) 829-5151
[email protected]
Inland Empire Section David Andersen Department of Commerce
(509) 434-4491
[email protected]
Northwest Section Chris Comeau, AICP City of Bellingham
(360) 778-7946
[email protected]
Peninsula Section Judy Surber City of Port Townsend
(360) 379-3208
[email protected]
Puget Sound Section Cristina Barone

Nelson/Nygaard Consulting Associates
(206) 428-1928
[email protected]

Southwest Section Sarah Fox City of Camas
(360) 817-7269
[email protected]
South Sound Section Grant Beck City of Yelm
(360) 458-8408
[email protected]


Standing Committees

Awards Darby Cowles, AICP City of Bellingham

(360) 778-8389
[email protected]

Communications Nikole Coleman, AICP

City of Poulsbo
(509) 723-8485
[email protected]

Dinah Reed, CFM Yakima County
(509) 574-2300
[email protected]
Community Planning Assistance Team

Bob Bengford, AICP

MAKERS, Inc.
(206) 652-5080
[email protected]

Patrick Lynch, AICP

Transpo Group
(206) 979-3040
[email protected]
Continuing Education Ferdouse Oneza, AICP Oneza and Associates
(509) 845-2453
[email protected]
Legislative Action Yorik Stevens-Wajda Puget Sound Regional Council
(206) 853-8844
[email protected]
Esther Larsen (509) 477-5709
[email protected]
Membership Geoff Appel


AECOM
(206) 267-7706
[email protected]
Talia Tittelfitz, AICP BHC Consulting
(206) 357-9916
[email protected]
Planning Official Development Officer Ryan Windish, AICP City of Sumner
(253) 299-5524
[email protected] 
Professional Development Officer Nancy Eklund, AICP The Boeing Company
[email protected]
Scholarship Wells Williams

(907) 738-3753
[email protected]

Kirk Rappe 

City of Edgewood
(253) 952-3299
[email protected]

Tribal Planning Michael Cardwell, AICP Quinault Indian Nation
(360) 276-8215, ext. 489
[email protected]
UW Student Representative Sarah Wallace (989)280-4169
[email protected]
EWU Student Representative Anthony Taylor (360) 991-5414
[email protected]
WWU Student Representative Andrew Graminski [email protected]


Ad Hoc Committees

Nominations Talia Tittelfitz BHC Consulting 
(206)357-9916
[email protected]
Bill Proposal VACANT  
Youth in Planning Steve Butler, FAICP MRSC
(206) 625-1300
[email protected]
Gwen Rousseau City of Bellevue
(425) 452-2743
[email protected]
Sponsorship Program VACANT  
Climate and Sustainability Initiative VACANT  
Young Planners Group Committee Katy Haima City of Seattle
(414) 403-4798
[email protected]m
FAICP Nominations Committee Mark Kulaas, FAICP [email protected]


Ex Officio

EWU Faculty Representative Kerry Brooks Eastern Washington University
Dept of Planning & Public Administration
Administration
(509) 828-1230
[email protected]
Allied Professions Liaison Hiller West Island County
(360) 678-7814
[email protected]
UW Faculty Representative Branden Born University of Washington
Department of Urban Design & Planning
[email protected]
WWU Faculty Representative Paul Stangl Western Washington University
[email protected]
UW Professionals Council Representative Paul Inghram, AICP City of Bellevue
(425) 452-4070
[email protected]
Chapter Administrator Michele Reeder APA Washington
(206) 682-7436
[email protected]

Past Board Meetings